13. A szabaddobs
A szabaddobs megtlse
13:1
A jtkvezetk alapveten a kvetkez esetekben szaktjk meg a jtkot s tlnek szabaddobst a vtlen csapat javra:
a) a labdt birtokl - lnyegben a tmadcsapat - szablytalansgot kvet el, s emiatt nem tarthatja meg a labdt (4:2-3, 4:5-6, 5:6-11, 6:2 a-b, 6:4, 6:7 b, 7:2-4, 7:7-8, 7:10, 8:8, 10:3, 11:4, 12:3, 13:7-8, 14:4-7 s 15:2-5),
b) a vdekez csapat szablytalansga miatt a tmadcsapat elveszti a labdt (4:2-3, 4:5-6, 5:5, 6:2 b, 6:4, 6:7 b, 7:8, s 8:8).
13:2
A jtkvezetknek biztostaniuk kell a jtk kontinuitst azzal, hogy elhamarkodott szabaddobs tlettel nem szaktjk meg a jtkot.
Ez azt jelenti, hogy a jtkvezetk a 13:1 a pontban felsoroltak esetn nem tlnek szabaddobst, ha a vdekez csapat kzvetlenl a tmadcsapat ltal elkvetett szablytalansg utn labdhoz jut.
Hasonlkppen a 13:1 b pont szablytalansgai esetn csak akkor avatkoznak a jtkba, ha a tmadcsapat az ellenfl szablytalansga miatt elveszti a labdt vagy nincs olyan helyzetben, hogy a tmadst folytassa.
Ha szablytalansg miatt szemlyes bntetst kell alkalmazni, a jtkvezetk azonnal megszakthatjk a jtkot, ha az a vtlen csapat szmra - amelyik nem kvette el a szablytalansgot -, nem jelent htrnyt. Egybknt a bntets az akci befejezsig elhalaszthat.
A 13:2 nem rvnyes a 4.2-3 vagy a 4:5-6 szablyok elleni vtsgek esetben, amelyeknl az idmr jelzsvel a jtkot azonnal meg kell szaktani
13:3
Ha a 13:1 a-b pontokban felsorolt szablytalansgok egyikt - amelyrt egybknt szabaddobst kell tlni - akkor kvetik el, amikor a labda nincs jtkban, a mrkzst a jtkmegszakts oknak megfelel dobssal kell folytatni.
13:4
Kiegsztve a 13:1 a-b pontokat, bizonyos esetekben, amikor a jtk szablytalansg nlkl szakad meg (a labda jtkban volt), a mrkzst szabaddobssal kell folytatni:
a) ha a megszaktskor a labdt az egyik csapat birtokolta s a labdt a tovbbiakban is megtartja,
b) ha a labdt az egyik csapat sem birtokolta, az a csapat tartja meg a labdt, amelyiknl a megszaktst megelzen volt,
c) ha a jtk azrt szakad meg, mert a labda a mennyezetet vagy a jtktr feletti trgyat rintett, akkor a jtkot az a csapat folytatja, amelyik nem rintette utoljra a labdt.
Az elbbiekben felsorolt esetekben a 13:2 pontban megfogalmazott elnyszably nem rvnyesthet.
13:5
A labdt birtokl csapat elleni szabaddobs tletnl, ha a labda mg ennek a csapatnak az egyik jtkosnl van, azt azon a helyen, ahol ppen van, azonnal el kell engedni, vagy a talajra tenni (16:3 e).
A szabaddobs vgrehajtsa
13:6
A szabaddobst a jtkvezet spjele nlkl elvileg azon a helyen kell vgrehajtani, ahol a szablytalansgot elkvettk.
Kivtelt az albbiak kpeznek.
A 13:4 a-b pontokban lert helyzetekben a szabaddobst ott kell vgrehajtani, ahol a labda a megszakts idpontjban volt. A 13:4 c pontban megfogalmazott esetben a szabaddobst - szintn a jtkvezet spjele utn - a jtktrnek azon a rszn kell vgrehajtani, amely megfelel a labda s a mennyezet (egyb trgy) tallkozsi helynek.
Ha a jtkvezet vagy a szvetsgi kpvisel a vdekez csapat jtkosnak vagy hivatalos szemlynek szablysrtse miatt megszaktja a jtkot s ints vagy szemlyes bntets kvetkezik, a szabaddobst azon a helyen kell vgrehajtani, ahol a labda a megszaktskor volt, amennyiben ez a hely a vtlen csapat javra kedvezbb mint a vtsg helye.
Ez a kivtel azonos azzal a helyzettel, amikor az idmr szablytalan csere vagy jrulkos belps miatt (4:2-3, 4:5-6) megszaktja a jtkot.
Ugyancsak a korbban mr tisztzottak szerint passzv jtk esetn (7:10) a szabaddobst azon a helyen kell vgrehajtani, ahol a labda a jtkmegszaktskor volt.
A szabaddobst - brmely eddig felsorolt esetben - sohasem szabad a dobsra jogosult csapat kapuelterben vagy az ellenfl szabaddobsi vonaln bell vgrehajtani. Amennyiben a helyes vgrehajtsi pozci az elbb emltett behatrolt terletekre esik, a dobst azokon kvl a legkzelebbi helyen kell vgrehajtani
Magyarzat:
Ha a szabaddobs korrekt pozcija a vdekez csapat szabaddobsi vonalnl van, akkor a szabaddobst elvileg pontosan ott kell vgrehajtani. Minl tvolabb van a szabaddobs pozcija a vdekez csapat szabaddobsi vonaltl, annl nagyobb lehet az eltrs a szablytalansg helytl. Ez az eltrs fokozatosan nhet 3 mterig, amely a dobst vgz csapat kapuelternek kzelbe eshet.
Ez a megengedett eltrs nem rvnyes a 13:5 s az ezzel kapcsolatos 16:3 e szablypontok megsrtsekor. Ezekben az esetekben a dobst pontosan a megfelel helyen kell vgrehajtani (lsd azonban a 13:5 rtelmezst, amely legalbb is rszben feloldja az elmleti ktttsget s „jtkbart" megoldst ajnl).
13:7
Amennyiben a szabaddobsra jogosult csapat jtkosa labdval a kzben, a dobs vgrehajtsra megfelel helyen tartzkodik, a labdt nem szabad letenni s ismt felvenni, vagy vezetni (13:1 a).
13:8
A szabaddobs vgrehajtsakor a tmadcsapat jtkosai a szabaddobsi vonalat nem rinthetik s nem lphetik t (16:1).
Amennyiben a szabaddobs vgrehajtsa kzben a dob jtkos trsai a kapueltrvonal s a szabaddobsi vonal kztt tartzkodnak, a szablytalan felllst - ha az a jtkot befolysolja - a jtkvezetnek helyesbtenie kell (15:1). Ezutn spjelre folytatdik a jtk (15:3 b).
Ha a spjelre vgrehajtott szabaddobsnl a tmadcsapat jtkosai megrintik vagy tlpik a szabaddobsi vonalat, mieltt a labda a dobjtkos kezt elhagyta, szabaddobst kell tlni a vdekez csapat javra (13:1 a).
13:9
A szabaddobs vgrehajtsakor az ellenfl jtkosainak 3 mternl tvolabb kell tartzkodniuk a dob jtkostl. A szabaddobsi vonaltl vgrehajtott szabaddobsnl a vdekez csapat jtkosai a kapueltrvonalnl helyezkednek el.
|